reklam
Bugun...
Alman hükümetinden skandal 'Türkiye' kararı
Tarih: 06-05-2017 17:52:00 + -


Alman hükümeti, Türkiye’de idam cezasının geri getirilmesi için yapılması muhtemel bir referandumda Türkiye’nin Almanya temsilciliklerinde oy kullanılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı

Alman hükümetinden skandal 'Türkiye' kararı
reklam

Alman Hükümeti Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin'de Cuma günü düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada "Bizim anayasamız ve Avrupa değerlerine aykırı olan bir tedbir konusunda Almanya'da referandum yapılması siyasi olarak düşünülemez" dedi.

"SEÇİM VEYA REFERANDUM YAPMAK İZNE TABİ"

Hükümet sözcüsü Seibert, "Eğer bir devletin Almanya'daki büyükelçilikleri ve başkonsolosluklarında seçim veya referandum yapmak isterse, bunun izne tabi olduğunu" hatırlattı.

Türkiye'den şu aşamada böyle bir talebin gelmediğini belirten Seibert, bu nedenle de Almanya'da idam referandumuna ilişkin soruların "varsayımlara" dayalı olduğunu, normal koşullarda bu tür sorulara yanıt vermediğini söyledi.

Seibert, Alman hükümetinin gelecek bu tür bir "talebi onaylamak zorunda olmadığını" da sözlerine ekledi. Seibert sözlerini "Bu şu anlama geliyor: Federal hükümet izin vermeyebilir. Almanya'da bir oylamayı yasaklayabilir… Böyle bir referandumu yasaklamak için yasal olanaklarımızı kullanacağımızı düşünüyorum" şeklinde sürdürdü.

Alman hükümetinden skandal 'Türkiye' kararı
Kaynak: yeni akit

Editör: TÜRKİYE HABER GRUBU türkiyehabergrubu.com

Bu haber 672 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ