reklam
Bugun...
Suudilerden Türkiye'ye Borsa İstanbul teklifi
Tarih: 19-04-2017 20:55:00 + -


Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, İslam Kalkınma Bankası'nın Borsa İstanbul'dan pay alma teklifi yaptığını açıklayarak bu konuda devam eden görüşmeleri yıl sonuna kadar bitirmeyi, sonrasında da halka arza odaklanmak istediklerini söyledi.

Suudilerden Türkiye'ye Borsa İstanbul teklifi
reklam

Reuters'a yaptığı açıklamada Himmet Karadağ, "İslam Kalkınma Bankası Borsa İstanbul'dan pay almak istiyor. Üzerinde görüşüyoruz. Görüşmeleri yılsonuna kadar bitirmek ve sonrasında halka arza bakmak istiyoruz" dedi.

İslam Kalkınma Bankası, Borsa İstanbul'un en az yüzde 10 hissesini satın almayı hedeflediğini söylerken, Borsa İstanbul Başkanı bu oranın yüksek olduğunu belirtti.

Reuters'a konuşan İslam Kalkınma Bankası İşbirliği ve Kaynak Mobilizasyonu Direktörü Abdulhakim Elwaer, Borsa İstanbul hisseleri için yürütülen müzakerelerin 2-3 ay içinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

PAYI DAHA DÜŞÜK KALACAK

BloombergHT'ye konuşan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ ise planları doğrularken, bankanın payının daha düşük olacağını, yüzde 10'un yüksek bir oran olduğunu söyledi.

"İslami Kalkınma Bankası'nın borsaya ortak olmasını istiyoruz" diyen Karadağ ancak, "İslami Kalkınma Bankası'nın payı daha düşük olacak, yüzde 10 yüksek bir oran" şeklinde açıklama yaptı.

Türkiye'nin İslami finansı büyütme planları kapsamında kilit bir pazar olduğunu söyleyen Elwaer, "Bu sadece anlaşmalardan biri, büyük resimde İslami Kalkınma Bankası'nın Türkiye'yle işbirliği var. Türkiye'nin küresel İslami finans merkezi haline gelmesine yardımcı olmak istiyoruz" dedi.

Borsa İstanbul'un ödenmiş sermayesi 423 milyon lira seviyesinde bulunuyor.

Suudilerden Türkiye'ye Borsa İstanbul teklifi
Kaynak: yeni akit

Editör: türkiye haber grubu turkiyehabergrubu.com

Bu haber 729 defa okunmuştur.

YORUMLARİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA HABERLERİ